• SOBE VAKFI
  • Selçuklu Belediyesi
  • SOBE VAKFI
  • Selçuklu Belediyesi

Selçuklu Belediyesi olarak otizmli çocuklarımıza ve ailelerine faydalı olabilmek adına Türkiye’de benzeri olmayan büyüklük ve işlevsellikte bir tesisi Ülkemize kazandırdık.

Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı(SOBE) projemiz, otizmli çocuklarımızın dünyasını görebilmek için, onların dünyasından bakmaya, genel olarak ihtiyaçlarına cevap vermeye yönelik çalışmaların incelikle yürütüldüğü bir projedir.

Böylesine önemli bir merkezi hayata geçirirken alanında kendilerini kanıtlamış uzmanlarımız ve otizmli bireylerin aileleri ile büyük çaplı ortak akıl toplantıları düzenleyerek fikir alışverişinde bulunduk. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız ve Bakanlık yetkililerimiz ile istişarelerde bulunarak tesisimiz için önerilerini dinledik. Yurt dışında benzeri yaşam alanları yerinde incelenerek yapacağımız merkezi en verimli şekilde nasıl donatırızın analizleri masaya yatırdık.

Bu analizlerin sonucu olarak 21.000 metrekare alan üzerine kurulan birçok farklı alanda hizmet verebilecek bir tesis meydana geldi. İçerisinde eğitim sınıfları, sosyal yaşam alanları,  beceri sınıfları, yüzme havuzları, spor alanları, aktif ve pasif duyu bütünleme odaları gibi çok amaçlı bölümleri otizmli çocuklarımıza en iyi hizmeti verebilmek adına dizayn edildi. Ayrıca otizmli çocuklarımızın tabiatla iç içe olabilmeleri için vakfımızda binicilik tesisi, kümes hayvanları, tarım alanı gibi doğal ortamlarda mevcut hale getirildi.

Bu süreçte otizmin farkındalığını oluşturmak adına düzenlediğimiz çeşitli etkinlikler otizmin farkında olduğumuzu Selçuklu’dan tüm Dünya’ya gösteriyoruz.