• SOBE VAKFI
  • Vakıf Başkanı
  • SOBE VAKFI
  • Vakıf Başkanı

Mustafa AK
Vakıf Başkanı

  

Otizm birçok kişi için ilk defa duyduğu bir kelime olsa da dünyaya gelen her 54 çocuktan birini etkileyen bir tanı aslında. Gelişimsel bir yetersizlik olarak tanımlanan otizm spektrum bozukluğu birçok çocuğumuzun ve ailesinin hayatını etkilemektedir.

Hızla artan ve nedenleri de daha tam olarak bilinemeyen otizm spektrum bozukluğunun bilimsel olarak kanıtlanan tek tedavisi erken ve yoğun eğitimdir. Terapilerle desteklenen eğitimin etkisi çok daha hızlı ve kalıcı olabilmektedir.

Bizler de otizmli bireylerin ve ailelerinin yanında olmaya karar vererek çok değerli mütevelli heyet üyelerimizle birlikte SOBE Vakfı’nı kurduk. Vakfımız erken tanı dönemi 1,5-2 yaşından yetişkinlik dönemine kadar farklı yaş gruplarındaki otizmli bireylere hizmet vermektedir.  Otizmli bireylerimiz eğitim ve terapi (spor, binicilik, yüzme) alanlarından bireysel ders imkanlarından faydalanmaktadırlar.

Ailelerin de yanında olan vakfımız ailelerin en büyük probleminin toplumun otizmi tanımamasından kaynaklandığını bilmektedir. Bu nedenle toplumun otizme dair farkındalığını artırmak da ana hedeflerimizden biridir. Buna dair seminerler, radyo ve televizyon programları, gazete gibi yayın organları, farklı alanlarda stantlar gibi çalışmalar yürütülmektedir.

Necmettin Erbakan Üniversitesi tarafından kurulan Otizm Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezinin de katkısıyla tüm çalışmalar bilimin ışığında ilerlemektedir.  Verdiğimiz hizmetlerle ulusal ve uluslararası alanda örnek olmayı planladığımız vakfımızda bilimsel çalışmalar, uygulamalar takip edilerek kültürümüze de uyarlanarak hayata geçirilmektedir. 

Bilgilerimizi, tecrübelerimizi artırmak ve paylaşmak için yurt içinden ve yurt dışından birçok kurum ve kuruluşla görüşmelerimiz, protokollerimiz mevcuttur.

Kurulduğumuz günden itibaren uzman ekibiyle bize destek olan Önceki Dönem Rektörümüz Sayın Muzaffer Şeker hocamıza ve mevcut Rektörümüz Sayın Cem Zorlu hocamıza, sosyal belediyecilik anlayışıyla hareket ederek tahsisi gerçekleştiren, her türlü desteği bizden esirgemeyen dönemin Selçuklu Belediye Başkanı, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Uğur İbrahim Altay’a, her zaman desteklerini gördüğümüz Selçuklu Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Pekyatırmacı’ya, mütevelli heyet üyelerimize ve tüm personelimize teşekkür ederiz.