• SOBE VAKFI
  • Sobe Örnek Olacak
  • SOBE VAKFI
  • Sobe Örnek Olacak

Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi tarafından Türkiye’ye kazandırılan ve faaliyetleri Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı eliyle sürdürülen Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Merkezi (SOBE) açılış için gün sayıyor.

Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Merkezi (SOBE) açılış öncesi gelecek yılların yol haritasını belirliyor. SOBE Vakfı Mütevelli Heyeti ve akademisyenler stratejik plan için toplandı. Kısa süre sonra hizmet vermeye başlayacak SOBE’nin gelecek hedefleri doğrultusunda yoluna emin adımlarla devam etmesi için SOBE Vakfı Mütevelli Heyeti ve akademisyenlerin katılımı ile 5 yıllık stratejik plan çalıştayı gerçekleştirildi. Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Merkezinde düzenlenen stratejik plan toplantısına Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Ak, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy ve vakıf mütevelli heyeti üyeleri katıldı. Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Kutlu’nun stratejik planlama konulu sunumunun ardından vakıf mütevelli heyeti çalıştay çalışma grupları toplantısı ve çalışma grupları sunumu gerçekleştirdi.

“Büyümek ve Kurumsallaşmak İçin Stratejik Planı Önemsiyoruz”

İşe başlarken dikkatini çeken iki tane ana güçlük olduğunu belirten Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı (SOBE) Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Ak, “Birincisi alana tamamen yabancıydık. Diğeri ise yurt içi ve yurt dışı gezilerde de edindiğimiz izlenimlere göre tesisin ölçeğinin çok büyük olmasıydı. Ama önce ekibimizi kurduk, görevlendirmeleri yaptık, çalışmalarımıza başladık. Nihayet bu özel projede özel alanda hizmet vermenin arefesine gelmiş bulunmaktayız. Katkıları olan bütün paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu tesisin çalıştırılması ve inşallah ilerde de geliştirilmesi, büyümesi ve kurumsallaşması açısından stratejik plan çalışmasını çok önemsiyoruz. Konular ve hedefler ne kadar belirgin olursa, ne kadar yere sağlam basarsak alacağımız yolda karşılaşacağımız güçlüklerin de o az olacağı inancındayız. Bunun için bugünkü çalışmayı çok önemsiyoruz. Bu tesislerin yapımında ve ilgi alanımızda olmamasına rağmen böyle bir projeyi gerçekleştirmek için irade koyan Selçuklu Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay’a teşekkür ediyorum” dedi.

“SOBE, Türkiye’ye örnek bir işletme olacak”

SOBE’nin Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Türkiye Otizm Meclisinin kurulmasına vesile olduğunu ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da, “Aslında üzerimize düşen sorumluluğun ne kadar fazla olduğunu gösteriyor. Burada bulunanlar olarak görevimiz sadece bu binayı en iyi şekilde işletmek değil, otizm konusunda Türkiye’ye örnek bir işletme olabilmek ve bundan sonra ihtiyaç olan tüm tesislerin ve tüm binaların da ana omurgasını oluşturabilmeyi hedefliyoruz. Planlı programlı bir şekilde işlere devam ediyoruz. Bugün de çok önemli bir adımı burada atacağız. SOBE olarak stratejik plan çalıştayı yapıyoruz. Bu çalışmanın kurumsallığımıza çok önemli katkı sağlayacağını umuyorum” şeklinde konuştu.
"SOBE, açılış için gün sayıyor"

Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Merkezi’nin (SOBE) açılış için gün saydığını ifade eden Başkan Altay, “Tesis Konya’nın ve Türkiye’nin en güzel tesislerinden biri olacak. Zaten fiziki olarak Türkiye’de böyle örneği olmayan bir binaya sahibiz. Şu anda personel alımı işi gerçekleştiriliyor. İnşallah en kısa sürede öğrenciler seçilerek çocuklarımızın burada hayata tutunmalarını ve ailelerin bundan sonraki yaşamlarını kolaylaştırmak için önemli bir adım atmış olacağız. Bu konuda çok önemli destekçilerimiz var. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Başta Necmettin Erbakan Üniversitemize, Rektörümüze, Rektör Yardımcılarımıza ve kıymetli hocalarımıza teşekkür ediyorum. Konya Büyükşehir Belediyemize, İl Milli Eğitim Müdürümüze ve diğer İl Müdürlerimize ve en önemlisi mütevelli heyet üyelerimize teşekkür ediyorum. Çünkü onlar gönüllüler. Biz işimizi yapıyoruz ama onlar burada bu konuda bize destek olmak için, çocuklarımızın sorunlarını çözmek için burada bulunuyorlar. Çalışmalarımızın hayırlı olmasını, inşallah en kısa sürede açılmasını temenni ediyorum. 2 Nisan Otizm Gününde burada büyük bir çalıştay gerçekleştireceğiz. Böylece otizm konusunda Konya, önemli bir merkez olmaya hızla devam ediyor” ifadelerini kullandı.
Yönetim kurulu ve mütevelli heyeti üyelerin görüş ve önerilerinin alındığı çalıştay fotoğraf çekimi ile son buldu.