• SOBE VAKFI
  • Miraç, dört veya fazla sözcük kullanarak cümleler kurabiliyor.
  • SOBE VAKFI
  • Miraç, dört veya fazla sözcük kullanarak cümleler kurabiliyor.

Miraç, dört veya fazla sözcük kullanarak cümleler kurabiliyor.

Kendimizi uygun bir şekilde sözlü olarak ifade edebilmemiz için cümlelerimizde özne, nesne veya eylem bildiren sözcük uygun bir şekilde kullanmamız gerekir. Miraç ile öncelikle görselleri kullanarak nesneleri, kişileri ve eylemleri adlandırabilmesi için çalıştık. Sonrasında, Miraç’ın bu görselleri birleştirerek önce iki ve üç sözcükten; ardından ise dört sözcükten oluşan cümleler kurmasını hedefledik. Bu basamağı tamamlayan Miraç, şimdi bağımsız bir şekilde dört ve daha fazla sözcükten oluşan cümleler kurabiliyor. 

Miraç’ın gelişiminden mutluluk duyan anne Kezban Hanım “Miraç ile 3 yıl önce SOBE Vakfı’nda eğitime başladığımızda anne demeyi, baybay yapmayı bile bilmiyordu. SOBE Vakfı uzmanlarının tavsiyesi ile haftanın 5 günü 2’şer seanslık eğitim almaya başladık. Bu yıl itibari ile haftanın 5 günü, günlük 3 saat süren yarı-yoğun programdan yararlanıyoruz. Yoğun, sürekli ve nitelikli eğitim sayesinde Miraç’ın gelişiminde çok hızlı ilerleme sağladık. Oğlum artık kendi isteklerini ifade edebiliyor. Hatta evde şarkı söylüyor. Bu gelişmeler beni ve babasını çok mutlu ediyor. Çocuğumun çabasını ve başarılarını gördükçe onunla gurur duyuyoruz.” şeklinde duygularını ifade etti. 

Dilan öğretmen ise “Miraç geçen yıl yalnızca tek sözcük kullanarak kendini ifade ediyordu. Sınıf içinde ve dışında farklı etkinlikleri ve nesneleri isterken 4 sözcükten oluşan cümleler kurabiliyor. Biz çocukların istemedikleri nesne veya etkinlikler konusunda da kendilerini ifade etmelerini önemsiyoruz ve Miraç’a şimdi de bu beceriyi kazandırmak için çalışıyoruz.”

Kendi başına cümle kurabilen Miraç için yeni hedefimiz sözcük dağarcığını artırmak ve günlük hayatının her alanında istek ve düşüncelerini ifade edilmesini sağlamaktır. 

Miraç’ın yeni başarılarını sizlerle paylaşıyor olacağız!